Ratujemy zabytki i bawimy się średniowieczem.

Posted on Posted in Bez kategorii

20 września b.r. w naszej szkole z inicjatywy p. Katarzyny Staszkiewicz odbyła się akcja pod nazwą „Ratujemy Zabytki” – akcja przeznaczona na przeprowadzenie prac architektoniczno- konserwatorskich w Kościele z XIV w. pw. Jana Chrzciciela w Malborku.

Kościół ten otrzymał wsparcie ministerialne, jednak dotacja jest niewystarczająca na przeprowadzenie prac, dlatego społeczność szkoły skorzystała z pomysłu p. Katarzyny Staszkiewicz i postanowiła dołożyć cegiełkę do ratowania tego cennego zabytku.

Nie tylko kwestowaliśmy, ale też mieliśmy tego dnia szansę na:

-zrobienie „tatuażu” z motywem średniowiecznym,

-posłuchanie w czasie przerw średniowiecznej muzyki,

-zakup ciasteczek św. Hildegardy,

-zakup rękodzielnej biżuterii wykonanej z bawełnianego sznurka,

-udział w konkursie na nazwę naparu z ziół, którego receptura pochodzi z czasów średniowiecza,

-zakup owych ziół.

Dzięki wystawie mogliśmy też poszerzyć swoją wiedzę o symbolice krzyża i posłuchać podcastu o historii Kościoła św. Jana Chrzciciela w Malborku, który był celem naszej zbiórki.

Niewątpliwą atrakcją dla uczestników akcji było otrzymywanie fantów, a później losowanie nagród spośród 98 zestawów.

Konkurs na nazwę naparu z ziół wygrała Hania Stando uczennica klasy I TI, która była zaskoczona nagrodą (bezprzewodowym głośnikiem i książką o wojownikach nie tylko średniowiecznych).

Zebraliśmy 474,46 zł i 20 eurocentów.

Pomysłodawczyni oraz organizatorka akcji podziękowała za pomoc nauczycielkom p. Agnieszce Kołodziejskiej i p. Danucie Wińskiej oraz uczennicom klasy IV PTOŻ: Amelii Grudzińskiej, Paulinie Jaszczak, Zuzannie Petce i uczennicom klasy III TOT: Alicji Albrewczyńskiej i Annie Kale za pomoc w przeprowadzeniu całej akcji.

Patronat nad akcją objęli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Starostwo Powiatowe w Malborku, Centrum Informacji Turystycznej w Ostródzie.

ALE TO JESZCZE NIE KONIEC!

12 października pojedziemy na wycieczkę do Malborka zwiedzić nie tylko Zamek Krzyżacki, a też znajdujący się przy nim Kościół św. Jana Chrzciciela.

 

Tekst: Danuta Wińska

Foto: Agnieszka Kołodziejska

 

(Odwiedzin: 16 ,Dzisiaj : 1 )