100-lecie niepodległości

Dnia 11 listopada obchodziliśmy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petőfi w Ostródzie przygotowali uroczysty apel. Zaprezentowany przez młodzież program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej dotyczył historii Polski od czasów rozbiorów do upadku komunizmu. Podkreślona została waga wartości jaką jest wolność, która musi być pielęgnowana przez kolejne, młode pokolenia Polaków. Widzowie oprócz talentów wokalnych szkolnego chórku, mogli również podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczennic klas o profilu policyjnym.

W odpowiedzi na akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji zebrali się przed budynkiem szkoły, by wspólnie zaśpiewać cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcja została poprzedzona wprowadzeniem pocztu sztandarowego i 10-metrowej flagi państwowej.

Przewidzianym na ten dzień atrakcjom towarzyszył poczęstunek w bufecie cukierniczym, przygotowanym przez uczniów klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych. Wielbiciele słodkości mogli znaleźć tam wypieki w biało-czerwonych barwach. Podniosłą atmosferę uroczystości dopełniły nieodzowne tego dnia kotyliony i patriotyczny wystrój szkoły.

Kinga Tańska


 


Akcja Niepodległość….

Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie okna w szkole zostały oklejone biało- czerwonymi flagami i zostały wykonane tematyczne gazetki, które zawisły w holu szkoły. Kolejną akcją, która odbyła się 16 października było posadzenie przed szkołą stu tulipanów. Najpierw młodzi adepci ogrodnictwa skopali teren przed szkołą, wypielili chwasty, a następnie posadzili cebulki kwiatów. Efekty będzie widać dopiero na wiosnę, ale uczniowie byli zadowoleni i dumni ze swojej pracy. Są to projekty, które przygotował samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Magdaleną Michlewicz.


 

Internacki duet wokalny na Konkursie Muzycznym „Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni i Piosenki Polskiej i Patriotycznej”

17 października w ostródzkim Zamku odbyło się niezwykłe wydarzenie- Konkurs Muzyczny „Międzypokoleniowe Śpiewanie Pieśni i Piosenki Polskiej i Patriotycznej”. Internat Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petöfi reprezentował duet- Klaudia Nowikiewicz i Aleksandra Rutkowska.
Celem konkursu było uczczenie 100- lecia odzyskania niepodległości prze Polskę, popularyzacja polskiej piosenki oraz integracja międzypokoleniowa. Do wokalnych „zmagań” zgłosiły się zarówno duety jak i soliści. Dziewczęta z Internatu zaśpiewały pieśń pt. „Rozkwitały paki białych róż” oraz utwór pt. „Miasto” z filmu Miasto 44. Za swój występ otrzymały od Jury dyplomy oraz pamiątkowe dzwonki z pejzażem Ostródy. Atmosfera podczas występów była bardzo podniosła. Było to bardzo cenne doświadczenie, nie tylko ze względów patriotycznych, ale również rywalizacji na głosy.


100 lat Niepodległej Polski- Śladami przeszłości Ostródy

27 września 2018 roku uczniowie klasy I TE wybrali się na spacer po Ostródzie.  Celem wycieczki była Polska Górka z pomnikiem Gustawa Gizewiusza, Zamek Krzyżacki, pomnik Tadeusza Kościuszki, pomnik Jana Pawła II,  Pomnik  Pamięci Obrońców  Suwerenności i Niepodległości RP .

W tym dniu była również okazja do integracji zespołu klasowego, która odbyła się podczas wspólnej wędrówki oraz podczas razem zjedzonej pizzy.


Wycieczka do Sejmu RP.
Dnia 12 września grupa uczniów  z klas I –III odwiedziła gmach Sejmu RP. Młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy posłów na sali sejmowej oraz poczuć atmosferę wielkiej polityki, znaną głównie z przekazów medialnych. Ważnym elementem edukacyjnym wycieczki było również poznanie- wraz z przewodnikiem – procesu legislacyjnego oraz historii Sejmu RP.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Młodzież ZSZ im. S. Petofi wzięła udział w ogólnopolskim programie realizując wiele działań związanych z rozwojem  różnych  formy upowszechniania czytelnictwa, obcowania z kulturą wysoką. Odbyły się konkursy czytelnicze i plastyczne, spotkania młodzieży z pisarzami, wystawy, projekty, wykonano gazetki tematyczne. Jednym z elementów Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa był również projekt czytelniczo- fotograficzny „Sleeveface – czyli ubierz się w książkę” . Uczniowie wykonali szereg bardzo interesujących zdjęć, które zachęcały w ciekawy i inspirujący sposób do przeczytania danej książki, a biblioteka szkolna powiększyła swoje zbiory  na łączną kwotę 15 tys. zl.

czytelnik2


Przysięga wojskowa.
Dnia 29 września 2017 roku uczniowie klas o profilu wojskowym wzięli udział w przysiędze wojskowej 596. podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Przysięga jest symbolicznym aktem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, a dla podchorążych WAT również rozpoczęcia zawodowej kariery. Tym doniosłym aktem ślubowania, podchorążowie wstępują do żołnierskiej społeczności uczelni i są gotowi do podjęcia studiów w Akademii. Jedną z nich była absolwentka ZSZ S. Petőfi, której wręczono gratulacje w imieniu dyrekcji, grona nauczycielskiego i całej społeczności szkolnej. Podchorążym na placu apelowym towarzyszyła kompania honorowa ze sztandarem Akademii, orkiestra wojskowa oraz  pododdział w strojach historycznych. Uroczystość zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i defilada pododdziałów.

Poetycka lekcja człowieczeństwa.
19 października 2017r. wychowankowie Internatu ZSZ im. S. Petőfi uczestniczyli w spotkaniu z poetką Jolantą Łukaszewską – Jasieniewską, która mieszka w Stębarku i uwielbia wiejskie życie. Czerpie natchnienie podczas spacerów oraz sytuacji, jakie spotykają ją w życiu, a każdy wiersz zaopatrzony jest dodatkowo w fotografię. Wieczór poezji odbył się pod hasłem „Człowieczeństwo” i był pochwałą na cześć życia oraz  czerpania szczęścia z pobytu człowieka na ziemi.
Młodzież  uczciła XVII Dzień Papieski montażem słowno –muzycznym, który został zaprezentowany społeczności uczniowskiej 27 października  2017r. Motywem przewodnim  tegorocznych  obchodów było hasło: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Uroczystość stała się również okazją do przypomnienia  dorobku Papieża Polaka Jana Pawła II.

Poetycka lekcja człowieczeństwa.
19 października 2017r. wychowankowie Internatu ZSZ im. S. Petőfi uczestniczyli w spotkaniu z poetką Jolantą Łukaszewską – Jasieniewską, która mieszka w Stębarku i uwielbia wiejskie życie. Czerpie natchnienie podczas spacerów oraz sytuacji, jakie spotykają ją w życiu, a każdy wiersz zaopatrzony jest dodatkowo w fotografię. Wieczór poezji odbył się pod hasłem „Człowieczeństwo” i był pochwałą na cześć życia oraz  czerpania szczęścia z pobytu człowieka na ziemi.

Spotkania z kulturą wysoką.
Wychowankowie Internatu wzięli udział czterech wydarzeniach, które odbyły się w Muzeum oraz Miejskiej Bibliotece w Ostródzie.
1/ Wernisaż wystawy malarstwa ostródzianki Moniki Zenc- Pawlik, która maluje głównie kadry ze swojego życia i wspomnienia, które przybierają postać kwiatów oraz lokalnych pejzaży. Podczas wystawy młodzież nie tylko oglądała obrazy, ale również mogła posłuchać wywiadu z artystką, porozmawiać oraz zrobić wspólne zdjęcie.
2/ Otwarcie wystawy ”Fizjonomia milczenia”, w której autor- chiński malarz Liao Ci Fu przedstawił swoje prace malowane tuszem na pięknych zwojach. Po wystawie młodzież oprowadził ks. Wiesław Dudar opowiadając o malarstwie chińskim obfitującym w krajobrazy gór i wodospadów. Wspomniał też o ważnej i docenianej roli Polski na drodze tajwańskiego malarza  „Malowanie natury ma wyrazić uniwersalna tęsknotę za jednością. Obraz krajobrazu powinien być sanktuarium, w którym można znaleźć schronienie przed chaosem”.
3/  Spotkanie z pisarzem Dariuszem Rokoszem pt. „Zakazane Książki”. Jak sam tytuł wskazuje pisarz zaprezentował uczniom 30 najbardziej popularnych książek, które w pewnym czasie i miejscu były książkami zakazanymi. np. „O obrotach sfer niebieskich”, czy „Dekameron”
4/ Spotkanie autorskie z Anną Dziewit- Meller, pisarką, dziennikarką,  felietonistką i podróżniczką, miłośniczką Gruzji. Pani Anna w swoich książkach porusza tematy zapomniane, ale bardzo ważne dla historii naszego kraju. Interesuje się tematem kobiet, socjologią oraz sprawami dzieci. Książki pisze na podstawie swoich wspomnień i doświadczeń, wplatając w fabułę wątki historyczne. Na spotkaniu w bardzo humorystyczny sposób „oprowadziła” słuchaczy po terenach Gruzji, przybliżyła historię Polski podkreślając,  jak ważne jest ocalenie od zapomnienia ważnych dla człowieka wątków historycznych oraz  ich „cichych bohaterów”.
Pięciu uczniów wzięło udział w konkursie literackim. Uroczysta Gala podsumowująca  Konkurs odbyła się w Krakowie /listopad 2017r./. Uczennica klasy I LW – Izabela Klara Ziółkowska napisała esej i zajęła I miejsce, pokonując prawie 600 uczestników wywodzących się ze stu szkół i przedszkoli.

Konkurs patriotyczny
Już po raz drugi młodzież wzięła udział w Szkolnym Konkursie Patriotycznym. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie wiersza lub piosenki nawiązującej swoją treścią do tematyki patriotyzmu. Do rywalizacji, indywidualnie i zespołowo, stanęło 78 osób. Repertuar obejmował piosenki żołnierskie oraz wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Janczarskiego, Władysława Bełzy, Antoniego Słonimskiego, Wandy Chotomskiej, Tadeusza Kubiaka, czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Najlepsze wykonania utworów zostały nagrodzone przez jury, które składało się z nauczycieli języka polskiego.

Spotkanie z producentami żywności tradycyjnej i regionalnej
Dzięki wsparciu i uprzejmości Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie 8 listopada 2017 r.  odbyło się spotkanie, którego celem było zaprezentowanie  produktów wytworzonych  na tradycyjnych  i regionalnych  recepturach . Uczniowie poznali historię i tajemnice wypieku chleba na zakwasie,  metodą fermentacji wielofazowej, proces hodowli i tradycyjnego wędzenia ryb oraz wytwarzania wędlin  bez substancji dodatkowych, z wyselekcjonowanego mięsa. Uczniowie mogli się też  dowiedzieć jak przedsiębiorstwo może uzyskać certyfikat jakości  żywności. Po zakończonym wykładzie odbyła się degustacja wyrobów : ryb, wyrobów wędliniarskich i pieczywa, podczas której uczniowie mogli poznać smak naturalnych , tradycyjnych potraw z Warmii, Mazur i Powiśla i porównać z jakością produktów spożywanych na co dzień.

Wigilia w Internacie
Tymi słowy 21 grudnia rozpoczęła się uroczysta wieczerza, na której pojawili się goście- ksiądz z Parafii NPNMP, Dyrektorzy ZSZ im. S. Petofi, nauczyciele religii, Komendantka Środowiskowego Hufca Pracy, Kierownik internatu oraz młodzież i wszyscy wychowawcy. Uroczystą wieczerzę wigilijną rozpoczął występ wychowanków internatu.  Tegoroczne przedstawienie bożonarodzeniowe przeplatane kolędami niosło ze sobą ważne przesłanie, że Święta Bożego Narodzenia są wielkim darem dla nas, że nie tylko choinka i prezenty, ale sam Jezus jest podarunkiem, który należy rozdać innym. Wychowankowie przekazali na ręce kierownika internatu świecę z symbolicznym światłem pokoju i nadziei. Młodzież przypomniała wszystkim, by świat nie uległ podejrzliwości, zniechęceniu i strachowi, ale budował pokój i tolerancję. Ksiądz przytoczył Słowo Boże i pobłogosławił opłatki, a Dyrektor i Pani Kierownik internatu po złożeniu życzeń wszystkim wychowankom  i gościom zaprosili do podzielenia się opłatkiem i wspólnego spożycia wieczerzy. Uroczystość odbyła się w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wigilię przygotowała młodzież przy wsparciu wszystkich wychowawców. Występ młodzieży prowadziła wychowawczyni Alicja Sposób, natomiast nad scenografią pracowała Agnieszka Odolińska.

Jasełka u Seniorów.
Wychowankowie Internatu Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie przygotowali  przedstawienie bożonarodzeniowe „A nadzieja znów wstąpi w nas…”.
19 grudnia w ramach integracji ze środowiskiem lokalnym wychowankowie Internatu odwiedzili Klub Seniora przy parafii Św. Jana Bosko w Ostródzie. Swoim przedstawieniem uświetnili klubową wigilię. Jasełka niosły ze sobą ważne przesłanie, że Święta Bożego Narodzenia są wielkim darem dla nas, że nie tylko choinka i prezenty, ale sam Jezus jest podarunkiem, który należy rozdać innym. Wychowankowie przekazali na ręce pani Prezes Klubu świecę z symbolicznym światłem pokoju i nadziei. Atmosfera podczas występu była pełna wzruszenia i podziwu dla młodych aktorów, którzy jak zawsze chętnie integrują się z seniorami.

XVI Spotkanie z poezją i muzyką
„…lecą z nieba jak dawniej kasztany…”- to słowa piosenki, która zabrzmiała na kolejnych spotkaniach z poezją i muzyką, które miały miejsce w świetlicy szkolnej 29.11.2017 r.
Cudowny, niepowtarzalny nastrój i wspaniali wykonawcy – to cechy, które wyróżniają tę imprezę spośród wielu innych. W spotkaniach wzięli udział:Sandra Rybińska i Oliwia Karczewska z kl.I TEH, Ania Okołowska, Asia Opioła i Maria Sadowska z kl.I TOŻ, Emilka Róg z kl. IV TEH, Adrian Kargin i Natalia Ziółkowska z kl. III LW,
Maja Pruchniewska i Maria de Rosa z kl. I TIA. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników,
a w szczególności dla pań Małgorzaty Kwacz i Donaty Ścibek-Galon, które zaśpiewały piosenki „Pierwszy elementarz” i „Kasztany”. Miejmy nadzieję, że spotkamy się za rok, czego życzą organizatorki – Małgorzata Księżopolska i Wioleta Gutfrańska.

 

(Odwiedzin: 532 ,Dzisiaj : 1 )